באקסל 365 יש פונקציה חדשה שנקראת IMAGE. הפונקציה הזו יודעת לשלוף תמונה מכתובת באינטרנט, ולהציג אותה בתוך התא באקסל. במדריך הזה, אני אראה איך לשלב את הפונקציה החדשה הזו, יחד עם API חינמי שמפיק קודי QR . כלומר, אנחנו נראה איך אפשר לקחת רשימה של מספרים\טקסטים וכדומה, ולייצר מהם רשימה של QR CODE שאותם אפשר להדפיס \ להשתמש בכל מיני מקומות שצריכים.

באיזה API אפשר להפיק QR CODE ?

API הוא שירות שמספק מידע בצורה שניתן לגשת אליה עם תוכנה.
אנחנו נשתמש ב-API של האתר https://goqr.me/. ה-API הזה עובד בצורה די פשוטה, פשוט נותנים לו פרמטר אחד של התוכן שרוצים לייצר ממנו QR CODE , ומקבלים בחזרה את התמונה של ה- QR CODE.

איך עושים QR CODE באקסל ?

אז בואו נראה את נוסחת האקסל שמייצרת קוד QR שאפשר לסרוק בטלפון.

לדוגמא, עבור הטקסט שנמצא בתא A1 באקסל, הנוסחה תהיה :

=IMAGE("https://api.qrserver.com/v1/create-qr-code/?size=150x150&data=" & A1)

כמובן, שאם נגרור את הנוסחה על פני עמודה שלמה באקסל, אז נקבל עמודה שלמה של QR CODES שכל אחד ואחד מהם מוביל לפריט הרלוונטי.

הערות חשובות לגבי יצור QR CODE באקסל

  • צריך להתאים את רוחב העמודה וגובה השורה כדי שיהיה אפשר לראות את התמונה
  • לוקח זמן עד שכל התמונות מופיעות, זה נורמלי, אך כמובן, קחו את זה בחשבון, אם יש לכם רשימה מאוד ארוכה.

איך נראית התוצאה הסופית - QR CODE בתוך אקסל

להלן דוגמא של מספר QR CODES שהפקתי על רשימה קטנה באקסל :

קוד QR CODE באמצעות אקסל
קוד QR CODE באמצעות אקסל

מגבלות על QR CODE באקסל

כמו שציינתי לפני כן, בשביל להפעיל את הפונקציות האלו, חייבים אקסל 365. אז במקרה שאין את זה, אומנם אפשר להוריד ידנית את קוד ה-QR ולשים את התמונה בתוך אקסל, אבל, זה מאבד את כל הרעיון של לעשות QR CODE ישירות מנוסחת אקסל, כך שלצערי, במקרה זה, אם אין לכם אקסל 365, אז תשתמשו בגירסה החינמית שנמצאת ב- Excel Online, בתוך OneDrive.

אפשרות נוספת, חינמית, היא להשתמש ב-Google Sheets.

איך עושים QR CODE בגוגל שיטס ? QR Code in google sheets.

כיוון שרוב הנוסחאות תואמות, אז גם ב-Google Sheets (הגירסה של גוגל לאקסל) יש את הפונקציה image והיא עובדת אותו דבר כמו באקסל. כלומר, אותה נוסחה כמו שציינתי, מייצרת QR CODE בתוך אקסל של גוגל, כלומר בתוך Google Sheets.

סיכום - איך מכינים קוד QR באקסל

לסיכום, ראינו שאפשרי להכין קוד QR באמצעות אקסל, ביחד עם נוסחת IMAGE שמאפשרת לשלוף תמונות מהאינטרנט. שלפנו את קוד ה-QR מתוך אתר שמספר API חינמי לייצור QR CODE.

בהצלחה!