גיליון תחזית ב- Excel

השבוע אני רוצה להציג תכונה חדשה באקסל 2016, תכונה שמשתמשת בלמידת מכונה ובהחלקה אקספוננציאלית (לא להיבהל) כדי ליצור תחזית של העתיד. יתרון גדול הוא שאתם לא צריכים לקחת קורסים מתקדמים בסטטיטיקה, ואפילו לא להבין מה זה החלקה אקספוננציאלית כדי להשתמש בכלי הזה. מספיק פשוט… לקרוא את המאמר הזה, או לראות את ה-Video שלי.

גיליון תחזית - תכונה חדשה של Excel 2016

בגירסת 2016 של Excel נוספה תכונה חדשה - “גיליון תחזית” ( וגם גרף חיזוי ).  זה מאפשר לך לקבל בכמה קליקים מהירים, תחזית לעתיד, יחד עם גרף נאה.

מה בעצם עושה גיליון תחזית?

גיליון תחזית למעשה מעתיק את הנתונים שנסמן עבורו - ויוצר לנו גיליון חדש בקובץ שמכיל העתק + חיזוי לעתיד באמצעות נוסחאות.

איך עושים גיליון חיזוי ב- Excel ?

כדי ליצור גיליון תחזית צריך ליצור טבלה שמכילה לפחות 2 עמודות, עם הנתונים הבאים :

 

א - עמודה אחת עם תאריכים

ב -  עמודה אחת עם ערכים מספרים ( מכירות, כמות ביקורים, כמות פגמים…כל אחד ועולם התוכן שרלוונטי אליו ) .

 

למשל,  כאן אפשר לראות את נתוני העליה לישראל בשנים האחרונות ( מקור : הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה).

לגיליון תחזית באקסל צריך 2 עמודות
לגיליון תחזית באקסל צריך 2 עמודות
לגיליון תחזית באקסל צריך 2 עמודות

אומנם, אפשר לתת לאקסל גם נתונים חסרים מעט (למשל מספר תקופות שלא יופיעו ) , או נתונים עם תאריכים שחוזרים על עצמם - ואקסל ידע להתמודד עם זה יפה (כלומר…לעשות ממוצע לכל תאריך, גם אם הוא מופיע יותר מפעם אחת). אבל…כדאי מאוד לאסוף נתונים מדוייקים, כי המטרה בסוף היא תחזית מדוייקת ככל האפשר של העתיד, אז אם נספק נתונים גרועים, נקבל תחזית גרועה. כמאמר הפתגם …מה שאתה נותן - זה מה שתקבל.

השלבים ליצירת גיליון תחזית ב- Excel :

א - קודם כל נוודא שיש לנו

Excel 2016 ומעלה.

שהקובץ שלנו לא  שמור במצב “תאימות” של האקסל הישן (2003) .

ב - נעמוד על תא בתוך הטבלה ( שמכילה 2 עמודות - אחת לתאריכים, ואחת לנתונים ).

ג - בלשונית נתונים נלחץ על  גיליון תחזית

ד - נקבל מסך עם אפשרויות שונות.

אפשר ללחוץ פשוט על כפתור “צור” ולקבל את התחזית.

האפשרויות בגיליון תחזית של Excel

אסביר על מספר אפשרויות :

רווח בר סמך -  זהו אחוז הסיכוי שתוצאות התחזית הן נכונות (קישור להסבר המונח  ).  כלומר, נניח ונשאיר את ערך ברירת המחדל של 95%, אז המשמעות שלו היא, שלפי נתוני העבר, אפשר לומר שהתחזית לעתיד ודאית ברמה של 95%, אך עדין ישנם 5% של סיכויים שהתחזית לא תהיה נכונה.   הכל בהנחה של התפלגות נורמלית. שני הקווים שיוצאים מהגרף, ומעוצבים מעט “חלש” יותר, מסמנים את הגבולות העליון והתחתון של הרווח , כלומר במקרה של 95% רווח בר סמך, אז מדובר בגבול של 2.5% לכל כיוון. ככל שהרווח בר סמך יהיה גבוה יותר, אז התוצאה עם פחות סיכוי לטעות. חשוב לציין יחד עם זאת, שישנם משתנים סטטיסטים נוספים שצריך לקחת בחשבון אם הדיוק בתחזית חשובה במיוחד (ולא רק כדי לקבל תחושה לגבי העתיד).

עונתיות - ישנם תחומים בהם קיימות עונות. למשל, חופשות יוצאים בקיץ, עונת החתונות היא אחרי ל"ג בעומר, וכדומה. במקרה כזה, ישנן 2 אפשרויות שניתן להגדיר : או ש-Excel ינסה להבין את העונתיות בעצמו, או שאנחנו נגדיר עבורו כמה נקודות זמן = כלומר = תקופות, הן עונה. למשל במקרה של חתונות, אפשר לומר שהעונה נמשכת על פני 2 חודשים (מל"ג בעומר, ועד צום י"ז בתמוז).

כלול סטטיטיקת תחזית  - במידה ונסמן את האפשרות הזו, נקבל טבלה עם החישובים הסטטיסטים ונוכל להתאים את הנוסחאות בצורה מדוייקת יותר.

 

התוצאה הסופית - גיליון תחזית

התחזית לעתיד נראית כך  :

גיליון תחזית באקסל
גיליון תחזית באקסל
גיליון תחזית באקסל