שלום וברוכים הבאים לשיעור שני שלנו במאקרו אקסל.

היום אנו הולכים לדבר על ‘הגדרות אבטחה’ שצריך לעשות בשביל לאפשר את הפעלת המאקרויים, ודבר שני, אנחנו הולכים לסקור את הכפתורים שעוסקים במאקרו.

 

מה הקלטת מאקרו עושה ברקע?

כשאנו מקליטים מאקרו (שנלמד בשיעור הבא) המחשב בעצם מתרגם את ההקלטה לפקודות תכנות, שפה שמחשב יודע להבין אותה. הפקודות האלו למעשה יכולות לשלוט בהרבה דברים במחשב, אפשר למחוק בעזרתם קבצים, לפרמט את הקונן הקשיח, וכו’. בשביל למנוע את זה במייקרוסופט עשו כל מיני הגדרות שצריך להגדיר באקסל כדי לאפשר הפעלה של מאקרויים, כלומר אם ההגדרות הלאה לא יהיו מוגדרות נכון- אז המאקרויים לא יעבדו.

הגדרת האבטחה המתאימה לנו:

פותחים את כרטיסיית ‘מפתחים’ –>       לוחצים על ‘אבטחת מאקרו’—-> ואז נקבל את ‘מרכז יחסי האמון’   —>    נלחץ על ‘הגדרות מאקרו’    —>      ונסמן את ‘הפוך את כל פקודות המאקרו לזמינות’. (למרות שכתוב לא מומלץ- בהמשך אני יסביר למה).

כמו"כ אפשר (לא חובה) לסמן V ב’תן אמון בגישה למודל האובייקטים של פרוייקט VBA’- אך זה לא חובה.        וללחוץ על ‘אישור’ בתחתית העמוד.

למעשה ברגע זה, ברגע שהגדרנו את הגדרת האבטחה הזאת, אנו יכולים להריץ כל מאקרו שנרצה.

 הסבר על הכפתורים השונים בלשונית “מפתחים” של אקסל (Developers Tab)

עכשיו נעבור על הכפתורים השונים בכרטיסיית ‘מפתחים’, בלשונית “מפתחים” שעוסקת במאקרו:

 • הכפתור של ‘פקודות מאקרו’, שראינו גם פעם שעברה- נותן לנו מן חלון שבו יש רשימה של כל המאקרויים שהקלטנו. כל מאקרו שנמצא ברשימה אפשר לבחור אותו על ידי לחיצה, ולעשות עליו את אחת האפשרויות שנמצאות בצד שמאל.
  • להפעיל אותו
  • לערוך אותו- כמו שהסברנו מקודם, פקודת המקארו זו בעצם אפשרות להקליט שורות-פקודות למחשב. הפקודות האלו הם פקודות בשפת תכנות, שפה שהמחשב מבין אותה. וכאן אפשר לראות איך הפקודות נראות, וגם לערוך אותם במקרה הצורך. (לא להבהל בשלב הזה מהשפה, נלמד בהמשך J, חשוב בשלב הזה לדעת איך להגיע לכאן).
 • ‘הקלט מאקרו’- לכפתור הזה יש 2 מצבים:
  • מצב ראשון, לפני שאנו לוחצים עליו הוא מציג את צמד המילים ‘הקלט מאקרו’.
  • אחרי שנלחץ אליו, שהתחלנו להקליט, הוא נהפך ל’עצור הקלטה’. שמסיימים להקליט את מה שרוצים- לוחצים עליו שוב, והוא מסיים את ההקלטה.
 • ‘השתמש בהפניות יחסיות’- נלמד על זה אח"כ.
 • ‘אבטחת מאקרו’- זה בדיוק מה שלמדנו בתחילת השיעור.
 • ‘visual basic’- מאפשר לערוך את הפקודות מאקרו ישירות מתוך החלון של שפת התכנות, ואז לא צריך להכנס דרך ‘פקודות מאקרו’. זה בעצם החלון של שפת התכנות, זו תוכנה נפרדת מהאקסל.

גם על הכפתור הזה נלמד בהמשך.

  סיכום - שיעור 2 במאקרו אקסל

אוקי, אז בשיעור הזה למדנו על אבטחת מאקרו, ולמדנו מה עושה כל אחד מהכפתורים הרלוונטים.

 

אז כל טוב תכתבו לי איך היה השיעור, ונתראה בשיעור הבא.

כל טוב, איל ברדוגו.

 

קרדיט : תודה ליונתן ב. על התמלול.